LAKC Run for Justice May 2, 2010

Sunday, May 2, 2010

LAKC Run for Justice May 2, 2010

by






LawDay 5K Run LawDay 5K








LawDay 5K Run
LawDay 5K

Age Group Results

May 02, 2010


RDTS…Questions
About Results e-mail runsfar@kc.rr.com


Overall Female Overall Winners

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Maria Wingrove                    Spencer Fane Britt    768   32       31        25:07                       
       2    Elizabeth Tassi                   Stinson Morrison He   778   30       32        25:52                       
       3    C Bagby                           Shook Hardy & Bacon   737   49       34        26:03                       

Unknown Age

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Monika Jenkins                    Seigfried Bingham L   733    0       99        41:31                       

Female 2 to 14

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Quinn Kernell                                           844   13       53        28:54                       

Female 20 to 24

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Cara Ratigan                                            821   23       61        29:43                       
       2    Heather Steinle                   Spencer Fane Britt    765   21       67        30:10                       

Female 25 to 29

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Sarah Funke                       Stinson Morrison He   776   28       36        26:38                       
       2    Sara Butler                       Btyan Cave            681   26       49        28:19                       
       3    Kathryn Janes                                           813   25       54        28:57                       
       4    Allison Gilbert                   Stueve Siegel         779   29       57        29:11                       
       5    Sara Hobby                        Shook Hardy & Bacon   741   25       65        30:00                       
       6    Kelly Steinle                     Spencer Fane Britt    764   29       68        30:12                       
       7    Ruth Simpson                      Btyan Cave            686   27       69        30:22                       
       8    Denise Fields                     Btyan Cave            846   29       71        30:35                       
       9    Molly Goldstein                                         834   28       72        30:36                       
      10    Stephanie Clements                                      800   26       73        30:47                       
      11    Keitha Wright                     Btyan Cave            687   29       79        33:11                       
      12    Jennifer Berhorst                 Btyan Cave            678   25       92        37:19                       
      13    Rachael Glosser                                         806   29       95        37:45                       
      14    Rachel Gayley                     Legal Aid             706   26      106        54:46                       

Female 30 to 34

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Amber Cutler                      Legal Aid             702   30       35        26:11                       
       2    Christina Ray                     Spencer Fane Britt    756   33       51        28:28                       
       3    Jennifer Crowder                  Btyan Cave            682   33       70        30:34                       
       4    Michelle Albano                   Legal Aid             698   32       80        33:16                       
       5    Melanie Hutson                                          811   31       87        34:53                       
       6    Lara Pabst                        Spencer Fane Britt    754   30       90        36:00                       
       7    Bailey Riggs                      Spencer Fane Britt    757   31       94        37:40                       
       8    Lori Allee                        Spencer Fane Britt    743   32      110        56:18                       
       9    Lauren Tucker McCubbin            Polsinelli Shughart   723   31      111        57:19                       
      10    Annie Herring                                           807   32      113        57:21                       

Female 35 to 39

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Angela Rennie                                           822   39       45        27:39                       
       2    Laurie Barna                                            789   38       59        29:21                       
       3    Jennifer McHugh                   Seigfried Bingham L   735   35       83        33:40                       
       4    Andrea Porterfield                                      817   36       91        36:23                       
       5    Kristen Chapman                   Wagstaff & Cartmell   781   36      104        48:36                       
       6    Sara Olazar                       Legal Aid             710   39      107        55:24                       
       7    Rachel Chrisman                                         797   38      115      1:03:04                       

Female 40 to 44

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kim Jackson                       Berkowitz             673   44       47        27:46                       
       2    Laura Hederstedt                  Spencer Fane Britt    752   41       58        29:21                       
       3    Kathryn Sitz                                            826   40      114      1:03:03                       

Female 45 to 49

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ann Spivak                                              828   46       50        28:20                       
       2    Gina Townley                                            831   48       76        31:49                       
       3    Jeanette Schmeltz                 Seigfried Bingham L   736   48       98        40:35                       
       4    Jeanette Schmeltz                 Seigfried Bingham L   845   48      101        44:31                       

Female 50 to 54

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Donna Hall                        Spencer Fane Britt    751   52       40        26:55                       
       2    Patty Mart                        Stinson Morrison He   777   50      100        41:54                       

Female 55 to 59

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kathleen Purduski                                       842   55       75        31:09                       
       2    Miriam Pepper                                           839   58       77        32:37                       
       3    Paula Daoust                                            835   55       85        33:47                       
       4    Kathie Tatman                     Spencer Fane Britt    767   57       93        37:40                       
       5    Mary Beth Denzer                  Legal Aid             703   59      108        55:25                       

Female 60 to 64

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Donna Romans                                            825   62       41        27:17                       
       2    Tipawan Reed                                            832   60       82        33:21                       
       3    Sylvia Tucker                                           830   62      112        57:21                       

Overall Male Overall Winners

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jay Golonka                       RSM McGladrey         726   35        1        17:46                       
       2    Shannon Hall                      Spencer Fane Britt    750   16        2        19:12                       
       3    Anthony Wingrove                  Spencer Fane Britt    769   34        3        19:31                       

Male 2 to 14

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Brendan Barna                                           791   12       26        24:22                       
       2    Carson Jones                                            840   9        44        27:36                       
       3    Kason Jackson                     Berkowitz             674   10       46        27:42                       
       4    Will Tulp                                               837   9        52        28:30                       
       5    Dane Erickson                     Wagstaff & Cartmell   838   9        56        29:07                       
       6    Ian Fencl                         Shook Hardy & Bacon   740   11       97        40:34                       
       7    Braden Allee                      Spencer Fane Britt    744    7      109        56:14                       

Male 15 to 19

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Ross Stinemetz                                          829   18       27        24:35                       
       2    Donovan Griffie                   Wagstaff & Cartmell   784   17       33        26:00                       

Male 20 to 24

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Brad Bishop                                             796   24        4        19:37                       

Male 25 to 29

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Randy Clark                                             798   28       12        21:29                       
       2    Keith Volpi                       Polsinelli Shughart   724   29       16        22:16                       
       3    Tamatane Aga                      Erickson Kernell      691   29       37        26:41                       
       4    Troy Butler                       Btyan Cave            680   27       48        28:04                       
       5    David Hopson                                            809   27       63        29:53                       
       6    Eric Steinle                      Spencer Fane Britt    763   29       66        30:10                       
       7    Jon Clements                                            799   28       74        30:47                       
       8    Keron Wright                      Btyan Cave            688   29       78        33:09                       
       9    Joseph Weaver                     Legal Aid             714   29      105        54:40                       

Male 30 to 34

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Eric Kruger                                             814   33        6        20:33                       
       2    Richard Lambert                                         841   34        8        21:03                       
       3    Michael Cutler                    Polsinelli Shughart   716   30       14        21:41                       
       4    Tj Preuss                         Wagstaff & Cartmell   785   32       17        22:18                       
       5    Patrick O'Bryan                   Polsinelli Shughart   719   30       29        24:43                       
       6    Shawn Shipp                       Wagstaff & Cartmell   786   34       39        26:54                       
       7    Adam Laboda                       Spencer Fane Britt    753   31       43        27:34                       
       8    Dillon Dreher                     Legal Aid             704   32       81        33:16                       
       9    Benjamin Pabst                    Spencer Fane Britt    755   31       89        35:59                       

Male 35 to 39

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Stephen Cosentino                 Stinson Morrison He   773   38        9        21:08                       
       2    Chad Schroeder                    Cytek                 690   36       19        22:39                       
       3    Troy Loethen                      Cytek                 689   39       20        22:49                       
       4    Thomas Wagstaff                                         836   36       22        23:59                       
       5    Jim Hughes                        Btyan Cave            683   36       23        24:09                       
       6    Shane Barna                                             790   37       25        24:21                       
       7    Christopher Banks                 Shook Hardy & Bacon   738   39       60        29:39                       
       8    David Stevens                     Spencer Fane Britt    766   35       64        29:53                       
       9    Christopher McHugh                Seigfried Bingham L   734   35       84        33:41                       
      10    Christopher Javillonar            Btyan Cave            684   35       88        35:12                       

Male 40 to 44

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Chris Jones                       Erickson Kernell      695   42        5        19:55                       
       2    Kevin Davidson                    Stinson Morrison He   774   40        7        20:50                       
       3    Marc Erickson                     Wagstaff & Cartmell   783   41       10        21:13                       
       4    Mark Brennan                      Btyan Cave            679   43       11        21:15                       
       5    Timothy Dorset                    Stinson Morrison He   775   41       24        24:09                       
       6    Brian Gillig                      RSM McGladrey         725   42       38        26:47                       
       7    John Melnick                                            816   43       86        34:12                       

Male 45 to 49

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Cary Miller                       Polsinelli Shughart   718   46       15        21:48                       
       2    Randy Marquardt                   Erickson Kernell      697   47       18        22:30                       
       3    Kent Erickson                     Erickson Kernell      693   45       42        27:24                       
       4    Jim Kernell                       Erickson Kernell      696   47       55        28:58                       
       5    Jeffrey Befort                    Stinson Morrison He   772   48       96        38:44                       
       6    Jacquelin Davis                   Wagstaff & Cartmell   782   46      103        48:35                       

Male 55 to 59

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Greg Hall                         Spencer Fane Britt    749   55       13        21:39                       
       2    Dan Roehler                                             824   57      102        44:50                       

Male 60 to 64

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Porter Reed                                             833   63       21        22:51                       
       2    Mike Baker                                              788   60       28        24:41                       
       3    George Delfratte                  Spencer Fane Britt    745   63       62        29:47                       
       4    Curtis Fisher                                           805   61      116      1:03:11                       

Male 70 and over

 
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Dick Halliburton                  Legal Aid             707   70       30        24:56 
 
 
 

 Final Team Results

Team – Spencer Fane Britt &
Browne Finish Position – 1

Team Score (times): 38:43

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    750  Shannon Hall                                   M     2      2       19:12        19:12
      2    769  Anthony Wingrove                               M     3      5       19:31        38:43
      3    749  Greg Hall               Kansas City  MO        M    13     18       21:39      1:00:22
      4    768  Maria Wingrove          Leawood  KS            F    31     49       25:07      1:25:30
      5    751  Donna Hall              Kansas City  MO        F    40     89       26:55      1:52:25
      6    753  Adam Laboda                                    M    43    132       27:34      2:19:59
      7    756  Christina Ray           Leawood  KS            F    51    183       28:28      2:48:28
      8    752  Laura Hederstedt        Roeland Park  KS       F    58    241       29:21      3:17:49
      9    745  George Delfratte        Lees Summit  MO        M    62    303       29:47      3:47:36
     10    766  David Stevens                                  M    64    367       29:53      4:17:30
     11    763  Eric Steinle            OP  KS                 M    66    433       30:10      4:47:41
     12    765  Heather Steinle         Overland Park  KS      F    67    500       30:10      5:17:51
     13    764  Kelly Steinle           OVERLAND PARK  KS      F    68    568       30:12      5:48:04
     14    755  Benjamin Pabst                                 M    89    657       35:59      6:24:04
     15    754  Lara Pabst              Blue Springs  MO       F    90    747       36:00      7:00:04
     16    767  Kathie Tatman                                  F    93    840       37:40      7:37:44
     17    757  Bailey Riggs            Kansas City  MO        F    94    934       37:40      8:15:25
     18    744  Braden Allee                                   M   109   1043       56:14      9:11:39
     19    743  Lori Allee                                     F   110   1153       56:18     10:07:58
 

Team – Stinson Morrison Hecker
Finish Position – 2

Team Score (times): 41:58

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    774  Kevin Davidson                                 M     7      7       20:50        20:50
      2    773  Stephen Cosentino       Kansas City  MO        M     9     16       21:08        41:58
      3    775  Timothy Dorset          Kansas City  MO        M    24     40       24:09      1:06:07
      4    778  Elizabeth Tassi         Kansas City  MO        F    32     72       25:52      1:32:00
      5    776  Sarah Funke             Overland Park  KS      F    36    108       26:38      1:58:38
      6    772  Jeffrey Befort          Kansas City  MO        M    96    204       38:44      2:37:23
      7    777  Patty Mart              Kansas City  MO        F   100    304       41:54      3:19:18
 

Team – Polsinelli Shughart
Finish Position – 3

Team Score (times): 43:30

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    716  Michael Cutler          Kansas City  MO        M    14     14       21:41        21:41
      2    718  Cary Miller             Kansas City  MO        M    15     29       21:48        43:30
      3    724  Keith Volpi             Kansas City  MO        M    16     45       22:16      1:05:46
      4    719  Patrick O'Bryan         Prairie Village  KS    M    29     74       24:43      1:30:30
      5    723  Lauren Tucker McCubbin  Kansas City  MO        F   111    185       57:19      2:27:49
 

Team – Wagstaff & Cartmell
Finish Position – 4

Team Score (times): 43:31

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    783  Marc Erickson           Kansas City  MO        M    10     10       21:13        21:13
      2    785  Tj Preuss               Kansas City  MO        M    17     27       22:18        43:31
      3    784  Donovan Griffie         Kansas City  MO        M    33     60       26:00      1:09:31
      4    786  Shawn Shipp             Kansas City  MO        M    39     99       26:54      1:36:25
      5    781  Kristen Chapman         Kansas City  MO        F   104    203       48:36      2:25:01
      6    838  Dane Erickson           Leawood  KS            M    56    259       29:07      2:54:09
      7    782  Jacquelin Davis         Kansas City  MO        M   103    362       48:35      3:42:45
 

Team – Btyan Cave
Finish Position – 5

Team Score (times): 45:24

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    679  Mark Brennan            Kansas City  MO        M    11     11       21:15        21:15
      2    683  Jim Hughes              Kansas City  MO        M    23     34       24:09        45:24
      3    680  Troy Butler             Kansas City  MO        M    48     82       28:04      1:13:29
      4    681  Sara Butler             Kansas City  MO        F    49    131       28:19      1:41:48
      5    686  Ruth Simpson            Kansas City  MO        F    69    200       30:22      2:12:10
      6    682  Jennifer Crowder        Kansas City  MO        F    70    270       30:34      2:42:45
      7    846  Denise Fields                                  F    71    341       30:35      3:13:21
      8    688  Keron Wright            Kansas City  MO        M    78    419       33:09      3:46:30
      9    687  Keitha Wright           Kansas City  MO        F    79    498       33:11      4:19:42
     10    684  Christopher Javillonar  Kansas City  MO        M    88    586       35:12      4:54:54
     11    678  Jennifer Berhorst       Kansas City  MO        F    92    678       37:19      5:32:14
 

Team – Legal Aid Finish Position
– 6

Team Score (times): 51:07

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    707  Dick Halliburton                               M    30     30       24:56        24:56
      2    702  Amber Cutler                                   F    35     65       26:11        51:07
      3    698  Michelle Albano                                F    80    145       33:16      1:24:23
      4    704  Dillon Dreher           Kansas City  MO        M    81    226       33:16      1:57:39
      5    714  Joseph Weaver           Olathe  KS             M   105    331       54:40      2:52:20
      6    706  Rachel Gayley                                  F   106    437       54:46      3:47:07
      7    710  Sara Olazar               64118-5975           F   107    544       55:24      4:42:31
      8    703  Mary Beth Denzer        Kansas City  MO        F   108    652       55:25      5:37:56
 

Team – Shook Hardy & Bacon
Finish Position – 7

Team Score (times): 55:43

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    737  C Bagby                 Kansas City  MO        F    34     34       26:03        26:03
      2    738  Christopher Banks       Kansas City  MO        M    60     94       29:39        55:43
      3    741  Sara Hobby              Kansas City  MO        F    65    159       30:00      1:25:43
      4    740  Ian Fencl               Kansas City  MO        M    97    256       40:34      2:06:18
 

Team – Seigfried Bingham Levey
Selzer & Gee Finish Position – 8

Team Score (times): 1:07:22

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    735  Jennifer McHugh         Kansas City  MO        F    83     83       33:40        33:40
      2    734  Christopher McHugh      Kansas City  MO        M    84    167       33:41      1:07:22
      3    736  Jeanette Schmeltz       Kansas City  MO        F    98    265       40:35      1:47:57
      4    733  Monika Jenkins          Kansas City  MO        F    99    364       41:31      2:29:28
      5    845  Jeanette Schmeltz                              F   101    465       44:31      3:14:00
 

Team – Stueve
Siegel Finish Position – Inc.

Team Score (times):

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    779  Allison Gilbert         Kansas City  MO        F    57     57       29:11        29:11
 

Team –
Berkowitz Finish Position – Inc.

Team Score (times):

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    674  Kason Jackson           Kansas City  MO        M    46     46       27:42        27:42
      2    673  Kim Jackson             Kansas City  MO        F    47     93       27:46        55:29
 

Team – Cytek
Finish Position – Inc.

Team Score (times):

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    690  Chad Schroeder          Raymore  MO            M    19     19       22:39        22:39
      2    689  Troy Loethen            Olathe  KS             M    20     39       22:49        45:29
 

Team –
Erickson Kernell Finish Position – Inc.

Team Score (times):

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    695  Chris Jones             Kansas City  MO        M     5      5       19:55        19:55
      2    697  Randy Marquardt         Kansas City  MO        M    18     23       22:30        42:25
      3    691  Tamatane Aga            Kansas City  MO        M    37     60       26:41      1:09:07
      4    693  Kent Erickson           Kansas City  MO        M    42    102       27:24      1:36:31
      5    696  Jim Kernell             Kansas City  MO        M    55    157       28:58      2:05:30
 

Team – RSM
McGladrey Finish Position – Inc.

Team Score (times):

 
                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    726  Jay Golonka             Olathe  KS             M     1      1       17:46        17:46
      2    725  Brian Gillig                                   M    38     39       26:47        44:34
                     


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *